NordGen

Svalbard Global Seed Vault

Besök oss på Facebook


Instagram

Personal

VäxterFast link   HusdjurFast link   SkogFast link

Avdelning

 

Namn & Kontakt

Övrig info

NordGen Huvudkontor
 
Direktör Lise Lykke Steffensen 

+46 (0)40 53 66 44
+46 (0)738 17 12 15

lise.lykke.steffensen@nordgen.org
 
Info
 

Ekonomi- och personalchef Maria Sjöström 

+46 (0)40 53 66 49
+46 (0)704 57 19 70

maria.sjostrom@nordgen.org
Ansvarar för NordGens ekonomi och personal. 
Info
 

Ekonom Birgitta Svensson 

+46 (0)40 53 66 59


birgitta.svensson@nordgen.org
 
Info
 

Administrativ koordinator Sara Ingelstrand 

+46 (0)40 53 66 56


sara.ingelstrand@nordgen.org
 
Info
 

Professor, Public relations, Svalbard Global Seed Vault Roland von Bothmer 

+46 (0)706 76 44 18


roland.von.bothmer@slu.se
 
Info
 

Koordinator och verksamhetschef för Svalbard Global Seed Vault Åsmund Asdal 

+47 40 62 29 20
+47 91 36 51 66

asmund.asdal@nordgen.org
 
Info
 

Dokumentations & IT - ansvarig Kjell-Åke Lundblad 

+46 (0)40 53 66 47


kjellake.lundblad@nordgen.org
Ansvarig för IT-avdelningen. Systemutvecklare för SESTO, Dokumentation & IT. Webbutveckling, databashantering och allmän IT-support. SGSV IT administration. 
Info
 

Systemutvecklare Petra Bratt Stamborg 




petra.bratt@nordgen.org
Systemutvecklare för Dokumentation & IT. Webutveckling, databashantering och allmän IT-support.  
Info
 

Serveradministratör / Programmerare Simon Waldner   




simon.waldner@nordgen.org
Ansvarig för konfiguration och underhåll av NordGens servrar och IT-säkerhet samt infrastruktur. Generell IT-support till övriga medarbetare. Webbutvecklare och programmerare av andra applikationer. 
Info
 
 
Växter
 
Scientist Emeritus Udda Lundqvist 

+46 (0)40 53 65 52


udda@nordgen.org
 
Info
 

Genbankskurator Jette Nydam Hansen 

+46 (0)40 53 66 45
+46 (0)702 59 90 18

jette.nydam.hansen@nordgen.org
Agronom. Koordinerer regenereringen af accessioner og kvalitetssikringsarbejdet samt er ansvarlig for formidling af frø. 
Info
 

Senior Scientist Annette Hägnefelt 

+46 (0)40 53 65 54
+46 (0)760 06 34 25

annette.hagnefelt@nordgen.org
 
Info
 

Senior Scientist Ulrika Carlson-Nilsson 

+46 (0)40-53 65 51
+46 (0)701 90 60 25

ulrika.carlson@nordgen.org
 
Info
 

Senior Scientist Anna Palmé 

+46 (0)40 53 66 42
+46 (0)723 27 96 03

anna.palme@nordgen.org
Genetiker. Ansvarig för vallväxter och industrigrödor (t.ex. oljeväxter, fibergrödor och foderbetor). 
Info
 

Senior Scientist Jan Svensson 

+46 (0)40 53 66 48
+46 (0)761 10 05 48

jan.svensson@nordgen.org
 
Info
 

Ansvarig Invitrolab Pawel Chrominski   

+46 (0)40 53 66 43
+46 (0)735 25 84 25

pawel.chrominski@nordgen.org
Agronom. Ansvarar för invitrolab där NordGens vegetativt förökade växtslag bevaras. Jobbar även med DNA-analyser av växtmaterial. 
Info
 

Ansvarig molekylärlab Karolina Aloisi 

+46 (0)40 53 66 52
+46 (0)735 25 37 34

karolina.aloisi@nordgen.org
Ansvarar för molekylärlaboratoriet 
Info
 

Ansvarig för frölab Johan Axelsson 

+46 (0)40 53 66 41
+46 (0)701 04 31 86

johan.axelsson@nordgen.org
Ansvarig för NordGens frölab. Föräldraledig tom 170201 
Info
 

Frötekniker Ingrid Munke 

+46 (0)40 53 66 58


ingrid.munke@nordgen.org
Praktisk fröhantering 
Info
 

Frötekniker Annelie Thornberg 

+46 (0)40 53 66 50
+46 (0)739 09 71 62

annelie.thornberg@nordgen.org
Praktisk fröhantering  
Info
 

Frötekniker Hulda Götmark 

+46 (0)40 53 66 58


hulda.gotmark@nordgen.org
Praktisk fröhantering  
Info
 

Senior Scientist och frötekniker Mohammad El-Khalifeh 




mohammad.el-khalifeh@nordgen.org
Praktisk fröhantering  
Info
 

Odlingstekniker Fredrik Olsson 




fredrik.olsson@nordgen.org
Är delaktig i odling på fält och i växthus. 
Info
 

Odlingstekniker Jerker Niss 




jerker.niss@nordgen.org
Arbete i växthus och fält. 
Info
 
 
Husdjur
 
Section Leader Farm Animals Peer Berg 

+47 90 36 70 94
+47 40 62 44 69

peer.berg@nordgen.org
Ansvarig för NordGen Husdjur i Ås, Norge 
Info
 

Senior Scientist Anne Kettunen 

+47 90 36 52 49
+47 97 78 09 03

anne.kettunen@nordgen.org
Anne jobber med prosjekt forvaltning, nordisk og internasjonalt nettverksarbeid samt med informasjon og kommunikasjonsoppgaver. 
Info
 

Senior Scientist Linn Fenna Groeneveld 

+47 40 55 76 52


linn.groeneveld@nordgen.org
Biologist. Manages projects and administers research networks. 
Info
 
 
Skog
 
Seniorrådgiver Kjersti Bakkebø Fjellstad 


+47 90 50 66 61

kjersti.fjellstad@nordgen.org
 
Info
 

Senior Scientist Jørn Henrik Sønstebø 


+47 90 23 50 31

jorn.henrik.sonstebo@nordgen.org
 
Info